RCA LED32C33RQ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | LED32C33RQ |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 3500:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 6.5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Composite Video Digital Audio HDMI |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 200 x 100 |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Physical Specifications | |
| Height: | 19.2 in |
| Width: | 28.9 in |
| Depth: | 6.9 in |
| Depth Without Stand: | 3.1 in |
| Weight: | 14.8 lbs |