RCA LED40HG45RQ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | LED40HG45RQ |
| Additional Specifications | |
| Color: | Black |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 40 in |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.9 in |
| Height: | 23.4 in |
| Width: | 36.4 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 21.2 lbs |