RCA LED60B55R120Q Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | LED60B55R120Q |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Viewable Size: | 60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Response Time: | 6.5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video Digital Audio DVI HDMI Headphone |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.1 in |
| Width: | 54 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Depth Without Stand: | 3.6 in |
| Weight: | 47.3 lbs |