Samsung 2333HD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | 2333HD |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 23 in |
| Viewable Size: | 23 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Response Time: | 5 ms |
| Horizontal Viewing Angle: | 160? |
| Vertical Viewing Angle: | 160? |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | Audio - Digital Optical Audio - Line In 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Line Out 1/8" Mini (3.5mm) Component Video DVI-D (24 pin) HDMI Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Component Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 16.4 in |
| Width: | 22 in |
| Depth: | 8.6 in |
| Weight: | 13.40 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Monitor Color: | Black |
| General Features: | HDCP Headphone Jack |
| Included Devices: | Built-in TV Tuner Remote Control Speakers |
| Dimensions | |
| Height: | 16.4 in |
| Width: | 22 in |
| Depth: | 8.6 in |
| Weight: | 13.40 lbs |
| Additional Specifications | |
| Diagonal Screen Size: | 23 in |
| Display Type: | LCD TV |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video DVI HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |
| Viewable Size: | 23 in |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Component Video Yes Digital Audio Yes |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Static Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Smart TV: | 32111119226 |