Samsung 400CXN2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | 400CXN2 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Brightness: | 450 Nit |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Weight: | 46.30 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Product Series: | CXn-2 |
| Number of HDMI: | 1 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | SyncMaster |
| Parent Retsku: | B002KPUWWY |
| Product Model: | 400CXN-2 |
| Brand Name: | Samsung |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Response Time: | 8 ms |
| Frequency Band: | Built-in PC:Windows XP EmbeddedCPU: AMD Athlon X2 4450e (2.3 GHz)RAM: 1024 MB DDR2 Single ChannelFlash Disk Memory: 4096 MBLAN: Marvell 88E8055 10/100/1000 Mbps |