The built-in TV tuner, embedded speakers and closed captioning provide the option of easily displaying broadcast TV. And the high-definition display is excellent for displaying custom content of any type, either standalone or as part of a video wall. The USB port makes it easy to play video, pictures and audio from a portable USB flash drive.Thin side bezels of just 17.7mm (32" model) and 21.2mm (40"/46" models) add a sophisticated look, enabling a more impactful message. The direct-lit LED in the Samsung HDTV Series displays provide the brightness, the color and the energy savings of LED, at a cost affordable to any business.
| Basic Info |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | H40B |
| Display Panel |
| Static Contrast Ratio: | 3 500:1 |
| Response Time: | 8 ms |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Interface |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Other Features |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Physical Specifications |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Weight: | 24.20 lbs |
Samsung PN50C7000Samsung DM40D