Samsung HPS4253 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | HPS4253 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Contrast Ratio: | 10000:1 |
| Brightness: | 1300 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 35 in |
| Width: | 45.5 in |
| Depth: | 17.3 in |
| Weight: | 88 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | Motion-Adaptive 3D-Y/C |
| General Features: | Anti-Reflection Glass Coating Closed Caption Headphone Jack Multi-Language Menu Progressive Scan SAP |
| Included Components: | 15-pin RGB Cable Batteries HDMI Cable S-Video Cable Speakers Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video Front A/V (Composite) Front S-Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Coaxial Audio - Digital Optical Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Picture in Picture: | Single Tuner PIP |
| Remote Control: | Universal Remote |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo SRS® WOW Surround Sound |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 175 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 175 degrees |
| Crutchfield: | Yes |