Samsung HPT4234 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | HPT4234 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1365 x 768 |
| Contrast Ratio: | 15000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30" |
| Width: | 41.5 in |
| Depth: | 41.50" |
| Depth Without Stand: | 4" |
| Weight: | 87 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |