Samsung HPT4254 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | HPT4254 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Contrast Ratio: | 15000:1 |
| Brightness: | 1500 cd/m2 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30" |
| Width: | 12.40" |
| Depth: | 41.50" |
| Depth Without Stand: | 3.70" |
| Weight: | 73 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4-Line Digital (3D Motion Adaptive) |
| General Features: | Headphone Jack Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | Component Video DVI Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Optical Audio - Line Out (1/8" Mini) Variable/Fixed Audio |
| Picture in Picture: | Single Tuner PIP |
| Remote Control: | Universal Remote |
| Audio Format Supported: | SRS TruSurround XT |
| HDTV Compatible: | Yes |
| QAM Tuner: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 10 W |
| Number of HDMI: | 3 |