Samsung LN19C450 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN19C450 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 15000:1 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 13.70" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 18.20" |
| Depth Without Stand: | 2.40" |
| Weight: | 8.70 lbs |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 75 x 75 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Dimensions | |
| Height: | 13.70" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 18.20" |
| Weight: | 8.70 lbs |