Samsung LN22B360 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN22B360 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Viewable Size: | 21.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 15 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 17.2 in |
| Width: | 22 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Weight: | 11.20 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Component Video Composite Video DVI HDMI VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |