Samsung LN22C450 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN22C450 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 15.85" |
| Width: | 6.77" |
| Depth: | 21" |
| Depth Without Stand: | 2.39" |
| Weight: | 11 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Product Model: | LN-22C450 |
| Product Series: | 450 |
| Brand Name: | Samsung |
| Green Compliance: | Yes |
| Weight with Stand (Approximate): | 11.99 lb |
| Standby Power Consumption: | 1 W |
| RMS Output Power: | 6 W |
| Number of HDMI: | 1 |