Samsung LN32D403E4DXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN32D403E4DXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 20 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 21.35 in |
| Width: | 30.88 in |
| Depth: | 7.16 in |
| Depth Without Stand: | 4.1 in |
| Weight: | 16.87 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B005T5BHC6 |