Samsung LN37B530 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN37B530 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ CCFL Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 37 in |
| Viewable Size: | 37 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 60000:1 |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Response Time: | 6 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 25.60" |
| Width: | 11.80" |
| Depth: | 36" |
| Depth Without Stand: | 3" |
| Weight: | 27.30 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video Front/Side HDMI HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |