Samsung LN46A850 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN46A850 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Viewable Size: | 45.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 50 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Response Time: | 4 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 29.3 in |
| Width: | 44.1 in |
| Depth: | 11.1 in |
| Weight: | 46 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |
| Response Time: | 4 ms |
| Product Model: | LN-46A850 |
| Product Series: | 850 |
| Brand Name: | Samsung |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 4 |