Make the move to the smoothest LCD action ever, with Samsung's LN46B750 LCD HDTV. Start with the incredible color and rich clarity of Full HD 1080p resolution, all on a 46-inch screen. Add the power of Samsung's newest Auto Motion Plus240Hz technology, for a new level of the most lifelike LCD action on the market. Samsung's Medi@2.0 feature puts customizable widgets, with content from partners like Flickr and Yahoo!, under your control via your remote. A pre-loaded Content Library offers hours of built-in digital entertainment and information, from games to yoga routines. Four HDMI inputs make DVD, cable or satellite HD box, or Blu-ray Disc connectivity a snap. And with the attractive Touch of Color design, the subtle charcoal grey accent at the bezel's edge underscores this LCD HDTV's elegance.
| Basic Info |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN46C750 |
| Display Panel |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 200000:1 |
| Display Refresh Rate: | 200 Hz |
| Response Time: | 2 ms |
| Broadcast Standards |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Physical Specifications |
| Height: | 29.30" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 44" |
| Depth Without Stand: | 3.20" |
| Weight: | 38.25 lbs |
| Other Features |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
Samsung PN50C7000Samsung UN55C6800