Samsung LN46C750R2FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN46C750R2FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 200000:1 |
| Response Time: | 2 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 29.30" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 44" |
| Depth Without Stand: | 3.20" |
| Weight: | 38.30 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |