Samsung LN52B610 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN52B610 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 52 in |
| Viewable Size: | 52 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 80000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Response Time: | 4 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.12 in |
| Width: | 50.23 in |
| Depth: | 12 in |
| Depth Without Stand: | 3.17 in |
| Weight: | 68.56 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Dejudder Technology Digital Media Playback |
| Input: | Component Video Composite Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |
| Product Series: | 6 |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 4 |