Samsung LN52C530 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN52C530 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 52 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 60000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 6 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 32.80" |
| Width: | 10.20" |
| Depth: | 49.40" |
| Depth Without Stand: | 3.30" |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |