Samsung LN55A950 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LN55A950 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 1 000 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Response Time: | 4 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.7 in |
| Width: | 53.7 in |
| Depth: | 13.3 in |
| Depth Without Stand: | 4.4 in |
| Weight: | 80 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4-Line Digital (3D Motion Adaptive) |
| General Features: | Digital Media Playback Headphone Jack |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Network Architecture Supported: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |
| Remote Control: | Basic Remote Universal Remote |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo SRS TruSurround XT |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 178 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 178 degrees |
| QAM Tuner: | Yes |
| Response Time: | 4 ms |
| Product Series: | 9 |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 30 W |
| Number of HDMI: | 4 |