Samsung LNS1951W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LNS1951W |
| Display Panel | |
| Display Type: | Active Matrix LCD |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Viewable Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Contrast Ratio: | 700:1 |
| Brightness: | 300 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | No |
| Physical Specifications | |
| Height: | 20.7 in |
| Width: | 23 in |
| Depth: | 7.2 in |
| Weight: | 17.6 lbs |