Samsung LNT4066F Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LNT4066F |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Viewable Size: | 40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 15000:1 |
| Brightness: | 450 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Height: | 27.5 in |
| Width: | 39 in |
| Depth: | 11.8 in |
| Weight: | 46.5 lbs |
| Additional Specifications | |
| Description: | LN-T4066F 40" LCD TV |
| General Features: | Commercial Sound Leveler Headphone Jack Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions Single Tuner PIP |
| Remote Control: | Basic Remote |
| SKU: | DSAMlnt4066fUS |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo SRS TruSurround XT Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 178 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 178 degrees |
| QAM Tuner: | Yes |