Samsung PN50A760 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN50A760 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 49.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 1000000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 33" |
| Width: | 48.8 in |
| Depth: | 49" |
| Depth Without Stand: | 3.80" |
| Weight: | 103 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4-Line Digital (3D Motion Adaptive) |
| General Features: | 3/2 Pulldown Anti-Reflection Glass Coating Commercial Sound Leveler Digital Media Playback Headphone Jack Multi-Language Menu Picture Viewer Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Coaxial (RF) Component Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite HDMI S-Video |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Network Architecture Supported: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Output: | Audio - Line Out (1/8" Mini) Variable/Fixed Audio |
| Remote Control: | Universal Remote |
| Audio Format Supported: | SRS TruSurround XT |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 175 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 175 degrees |
| QAM Tuner: | Yes |