Samsung PN50B530 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN50B530 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 49.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 2000000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 0.001 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 32.30" |
| Width: | 11.40" |
| Depth: | 48.40" |
| Depth Without Stand: | 2.90" |
| Weight: | 72 lbs 84 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback |
| Input: | Component Video Composite Video Front/Side HDMI HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |
| Product Series: | 5 |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Weight with Stand (Approximate): | 84 lb |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 3 |