Samsung PN50C430 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN50C430 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1360 x 768 |
| Contrast Ratio: | 2000000:1 |
| Brightness: | 1300 Nit |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31" |
| Width: | 11.20" |
| Depth: | 47.30" |
| Depth Without Stand: | 2.70" |
| Weight: | 52 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |