Samsung PN50C450 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN50C450 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Contrast Ratio: | 100000:1 |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 600 Hz |
| Response Time: | 0.001 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC QAM |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 26 ft |
| Width: | 11.20" |
| Depth: | 47.30" |
| Depth Without Stand: | 2.7 in |
| Weight: | 52 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Front/Side HDMI HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |