Samsung PN50C490 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN50C490 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 49.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1365 x 768 |
| Contrast Ratio: | 2 000 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC QAM |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Other Features | |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.37 in |
| Width: | 47.34 in |
| Depth: | 12.63 in |
| Depth Without Stand: | 2.7 in |
| Weight: | 51.80 lbs |