Samsung PN58A650 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN58A650 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 58 in |
| Viewable Size: | 58 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 30000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 30 000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 36.50" |
| Width: | 55.8 in |
| Depth: | 56" |
| Depth Without Stand: | 4" |
| Weight: | 130 lbs 141 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback Headphone Jack |
| Input: | A/V (RCA Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) Component Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Crutchfield: | Yes |