Samsung PN58A650T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN58A650T |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV w/ Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 58 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 1000000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Display Refresh Rate: | 50 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | DVB-T (MPEG4) ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 36.50" |
| Width: | 13.60" |
| Depth: | 56" |
| Depth Without Stand: | 4" |
| Weight: | 130 lbs |