Samsung PN58B850 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN58B850 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 58 in |
| Viewable Size: | 58 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 3000000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 0.001 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | DVB-C (MPEG-4) DVB-T (MPEG-4) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 36.20" |
| Width: | 56 in |
| Depth: | 56" |
| Depth Without Stand: | 1.40" |
| Weight: | 81 lbs 101 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback |
| Input: | Component Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite HDMI VGA |