Samsung PN59D7000FFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN59D7000FFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 59 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 15 000 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 600 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Other Features | |
| Smart TV: | Yes |
| 3D Compatible: | 3D |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.90 in |
| Width: | 54.30 in |
| Depth: | 13.20 in |
| Depth Without Stand: | 1.5 in |
| Weight: | 80.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0062GG0KU |