Samsung PN60F5300AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN60F5300AFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 600 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 36.40 in |
| Width: | 54.70 in |
| Depth: | 14.80 in |
| Depth Without Stand: | 2.2 in |
| Weight: | 58.90 lbs |
| Additional Specifications | |
| Enhanced Refresh Rate: | 600 Hz |
| Weight with Stand (Approximate): | 64.60 lb |
| Product Series: | 5300 |
| Number of HDMI: | 2 |
| Color: | Black |
| Number of USB Ports: | 1 |
| Standby Power Consumption: | 300 mW |
| Product Model: | PN60F5300AF |
| Remote Control Included: | Yes |
| Brand Name: | Samsung |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Operating Power Consumption: | 296 W |