Samsung PN63A650 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN63A650 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 63 in |
| Viewable Size: | 62.96 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 1 000 000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Interface | |
| Interface Connection: | Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Height: | 40 in |
| Width: | 60.3 in |
| Depth: | 17 in |
| Weight: | 185.2 lbs |
| Depth Without Stand: | 3.9 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack Multi-Language Menu Picture Viewer Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Coaxial (RF) Component Video Front/Side HDMI HDMI S-Video |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Network Architecture Supported: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Output: | A/V (RCA Composite) Variable/Fixed Audio |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Audio Format Supported: | SRS TruSurround XT |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 175 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 175 degrees |
| QAM Tuner: | Yes |