Samsung PN63B590 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN63B590 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 63 in |
| Viewable Size: | 62.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 2000000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 0.001 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 39" |
| Width: | 60.3 in |
| Depth: | 60" |
| Depth Without Stand: | 2.90" |
| Weight: | 134 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |