Samsung PPM42M5H Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PPM42M5H |
| Display Panel | |
| Display Type: | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 (Widescreen) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Contrast Ratio: | 10000:1 |
| Brightness: | 1300 cd/m2 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 480i (SDTV) 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8" Mini) Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) Video - 29 pin DVI Video - Component Video Video - RCA Composite Video Video - S-Video (4 pin mini-DIN) |
| Physical Specifications | |
| Height: | 24.8 in |
| Width: | 40.4 in |
| Depth: | 3.8 in |
| Weight: | 27 lbs |
| Depth Without Stand: | 18.1 in |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | Motion-Adaptive 3D-Y/C |
| General Features: | Anti-Reflection Glass Coating Headphone Jack Progressive Scan |
| Included Components: | Batteries Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Component Video DVI S-Video VGA |
| Mounting: | Ceiling Desktop Wallmount |
| Output: | A/V (RCA Composite) VGA |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions Single Tuner PIP |
| Audio Format Supported: | Stereo Surround Sound |
| Broadcast Format: | NTSC (analog) PAL (analog) SECAM (analog) |
| Horizontal Viewing Angle: | 160 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 160 degrees |
| Dimensions: | 10.30" Height x 9.80" Width x 18" Depth |