Samsung PS43F4900AKXXU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PS43F4900AKXXU |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 43 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Display Refresh Rate: | 600 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Digital Tuner: | DVB-T (MPEG4) DVB-C (MPEG4) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes CI Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA No Component Video Yes Composite Video Yes SCART Yes Digital Audio Yes Headphone No |
| Other Features | |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| Physical Specifications | |
| Height: | 692.30 mm |
| Width: | 1009.70 mm |
| Depth: | 305 mm |
| Depth Without Stand: | 55.7 mm |
| Weight: | 13.60 kg |