Samsung SPP4231 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | SPP4231 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 852 x 480 |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Brightness: | 1000 Nit |
| Interface | |
| Interface Connection: | Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) Video - Coax Video - DVI (Unspecified) Video - HD Component Video Video - RCA Composite Video Video - S-Video (4 pin mini-DIN) |
| Audio Video Connectors: | DVI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 24.9 in |
| Width: | 40.5 in |
| Depth: | 3.4 in |
| Depth Without Stand: | 3.40" |
| Weight: | 66 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | Motion-Adaptive 3D-Y/C |
| General Features: | Progressive Scan |
| Included Components: | Batteries Remote Control Speakers Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video DVI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop |
| Output: | A/V (RCA Composite) |
| Picture in Picture: | Dual Tuner PIP |
| Remote Control: | Same Brand Remote |
| Audio Format Supported: | SRS |
| Broadcast Format: | NTSC (analog) |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 160 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 160 degrees |