Samsung T24C550ND Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | T24C550ND |
| Display Panel | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Static Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Diagonal Screen Size: | 23.6 in |
| Response Time: | 2 ms |
| Interface | |
| Interface Connection: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes USB Yes |
| Other Features | |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 6.0 |
| VESA Mount: | 75 x 75 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 13.5 in |
| Width: | 22.4 in |
| Depth: | 1.6 in |
| Weight: | 9.13 lbs |
| Additional Specifications | |
| Diagonal Size: | 23.6 in |
| General Features: | LED Backlight |
| Monitor Color: | Charcoal Gray |
| Horizontal Viewing Angle: | 170 |
| Vertical Viewing Angle: | 160 |
| Cable Connectors: | HDMI (Type A) |