Samsung UN22C4000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN22C4000 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 2000000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 21.60" |
| Width: | 10" |
| Depth: | 30.50" |
| Depth Without Stand: | 1.20" |
| Weight: | 21.20 lbs |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Green Compliance: | Energy Star |