Samsung UN22D5003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN22D5003 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 22 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 20 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | Component Video Yes Composite Video Yes |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 75 x 75 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 13.80 in |
| Width: | 20.30 in |
| Depth: | 4.90 in |
| Depth Without Stand: | 1.6 in |
| Weight: | 7.50 lbs |