Samsung UN32EH4003FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN32EH4003FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 31.5 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 19.60 in |
| Width: | 29.10 in |
| Depth: | 7.50 in |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Weight: | 11.90 lbs |
| Additional Specifications | |
| Color: | Black |
| Parent Retsku: | B00ETE1CSM |