Samsung UN32EH5300FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN32EH5300FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 3 500 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Other Features | |
| Smart TV: | Yes |
| Included Network Card: | Ethernet |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 19.60 in |
| Width: | 29.10 in |
| Depth: | 7.60 in |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Weight: | 12.80 lbs |
| Additional Specifications | |
| Color: | Black |
| Parent Retsku: | B007RU7158 |