Samsung UN32F5500 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN32F5500 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 31.5 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC QAM |
| Interface | |
| Interface Connection: | Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video Digital Audio HDMI Headphone |
| Other Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wireless Ethernet - IEEE 802.11a Wireless Ethernet - IEEE 802.11b Wireless Ethernet - IEEE 802.11g Wireless Ethernet - IEEE 802.11n |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 20.1 in |
| Width: | 29.1 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Depth Without Stand: | 1.9 in |
| Weight: | 13.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00CMOYJPE |