Experience vivid color and dramatic contrast with the Samsung UN32H5203 32" Class 1080p Smart LED HDTV that invites you to enjoy a viewing experience that redefines reality on a large full HD 1080p 32" LED screen. Equipped with Smart TV and built-in Wi-Fi, you can enjoy movies, apps and more from the internet directly on the 32 LED Display. It supports a wide range of input technologies such as two HDMI, two USB 2.0, a Component in and a Composite AV port as well as Wi-Fi. Browse the web on your Smart TV to find the latest content. Enjoy everything from online shopping, social media browsing, entertainment news and the latest YouTube hits. S Recommendation uses your preferences to find the movies and shows you'll enjoy. The universal remote control has universal functionality and can operate various types of devices, including a set-top box. The universal remote also minimizes the number of remote controls you'll need
| Basic Info |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN32H5203 |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B00PMP0LR0 |
| Display Panel |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Broadcast Standards |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Physical Specifications |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Height: | 19.6 in |
| Width: | 29.1 in |
| Depth: | 7.6 in |
| Weight: | 14.3 lbs |
Samsung PN50C7000Samsung UN55HU9000FXZA