Samsung UN40C6300 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN40C6300 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes SCART Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 25.60" |
| Width: | 10.10" |
| Depth: | 37.80" |
| Depth Without Stand: | 1.20" |
| Weight: | 27 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |