Samsung UN40FH6030FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN40FH6030FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Viewable Size: | 40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 23.90 in |
| Width: | 36.50 in |
| Depth: | 9 in |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Weight: | 19.60 lbs |