Samsung UN40H4005AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN40H4005AFXZA |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 40 in |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.6 in |
| Height: | 23.1 in |
| Width: | 36 in |
| Depth: | 7.7 in |
| Weight: | 16.8 lbs |