Samsung UN46F5500AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN46F5500AFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | DVB-C (MPEG4) DVB-T (MPEG4) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| Smart TV: | Yes |
| Included Network Card: | Ethernet |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | CEC Energy Star 6.0 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 27.60 in |
| Width: | 41.70 in |
| Depth: | 12.10 in |
| Depth Without Stand: | 1.9 in |
| Weight: | 23.80 lbs |