Samsung UN46F6800AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN46F6800AFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Viewable Size: | 45.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC QAM |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| Smart TV: | Yes |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 6.0 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 26.80 in |
| Width: | 43 in |
| Depth: | 10.50 in |
| Depth Without Stand: | 1.9 in |
| Weight: | 25.60 lbs |
| Additional Specifications | |
| 3D Glasses Required: | Yes |
| PC Streaming: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Weight with Stand (Approximate): | 26.20 lb |
| Product Series: | 6800 |
| Energy Consumption per Year: | 99 kWh |
| Number of HDMI: | 4 |
| Green Compliance: | Yes |
| Media Player: | Yes |
| Internet Access: | Yes |
| Slimline: | Yes |
| Product Model: | UN46F6800AF |
| Streaming Service: | YouTube |
| Brand Name: | Samsung |
| Operating Power Consumption: | 140 W |
| Motion Interpolation Technology: | Clear Motion Rate600 |
| 3D Conversion: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |
| Standby Power Consumption: | 300 mW |
| 3D Technology: | Shutter |
| 3D Type: | 3D |
| Remote Control Included: | Yes |
| RMS Output Power: | 20 W |