Samsung UN46FH6030FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN46FH6030FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Viewable Size: | 45.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video Digital Audio HDMI Headphone |
| Other Features | |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 26.8 in |
| Width: | 41.7 in |
| Depth: | 9.0 in |
| Depth Without Stand: | 3.8 in |
| Weight: | 29.3 lbs |